Adobe Photoshop koulutus ja kurssit

Mixtumin järjestämä Adobe Photoshop -velhon peruskurssi soveltuu kaikille kuvankäsittelystä kiinnostuneille. Koulutus soveltuu hyvin aloittelijoille, joilla ei ole aikaisempaa kokemusta kuvankäsittelystä tai Adobe Photoshop -sovelluksesta, mutta samalla koulutus sopii myös ohjelmaan jo aiemmin tutustuneille henkilöille, jotka haluavat päivittää omaa osaamistaan sekä tehostaa ja nopeuttaa Photoshopin ammattimaisempaa käyttöä.

Photoshop-velhon peruskurssilla opit käyttämään sovellusta monipuolisesti erilaisissa tilanteissa. Kouluttajana toimii pitkän linjan kuvankäsittelyn ammattilainen, joka on kirjoittanut omia Photoshop-aiheisia oppikirjoja. Kurssilla saakin mukaan kattavan Adobe Photoshop -opaskirjan.

Mikäli Photoshopin perusteet ovat sinulle jo tuttuja ja kaipaat syventävää koulutusta jostain tietystä asiasta tai ominaisuudesta, kannattaa ottaa yhteyttä Mixtumiin ja pyytää tarjous omasta räätälöidystä yksityiskoulutuksesta.

Adobe Photoshop -velhon peruskurssi

Adobe Photoshop -velhon kurssi

Adobe Photoshop -peruskoulutuksessa käydään monipuolisesti ohjelmaa läpi niin, että opit käyttämään tasoja, maskeja, värejä, työkaluja ja ylipäänsä kaikkia oleellisia asioita ja ominaisuuksia mahdollisimman tehokkaasti. Kurssilla opit kaikki kuvien käsittelyyn ja parantamiseen liittyvät perustaidot. Opit myös julkaisemaan kuvat sekä verkkoon että kirjapainoon ja ymmärrät miten eri tiedostomuodot. Kurssin jälkeen ymmärrät myös kuvankäsittelyn peruskäsitteet, kuten resoluutio, bittikarttagrafiikka, pikseli jne.

  • Kurssilla perehdytään nykyaikaiseen digitaaliseen kuvankäsittelyyn, retusointiin, värikorjailuun ja muokkaamiseen.
  • Kurssilla tutustutaan varsinaisen Photoshop-ohjelman lisäksi myös esimerkiksi Adobe Bridge -ohjelman hyödyntämiseen.
  • Kurssilla käydään läpi kuvien julkaisemista sekä kirjapainoa että verkkoa varten.
  • Kurssin jälkeen hallitset Photoshopin käytön ja osaat monipuolisesti muokata omia kuvia, säätää värejä sekä tehdä kuvaretusointia.
  • Kurssilaiset saavat esittää myös omia toiveita kurssin sisältöön liittyen.

Tulevat Adobe Photoshop -kurssit

Mixtum järjestää Photoshop-aiheisia perus- ja jatkokursseja tasaiseen tahtiin. Velhon kurssit ovat suorastaan ylivoimaiset hinta-laatu-suhteeseen nähden. Alapuolelta näet kaikki tulossa olevat avoimet kurssit. Mikäli sopivia kursseja ei juuri tällä hetkellä ole tarjolla, ota yhteyttä Mixtumin yhteydenottolomakkeen avulla tai pyydä tarjous omasta räätälöidystä yksityiskoulutuksesta

Lue lisää

Adobe Photoshop velhon peruskurssi 16-17.5.2024

Adobe Photoshop -velhon peruskurssin etäkoulutus tarjoaa tuhdin tietopaketin, jonka avulla otat maailman suosituimman kuvankäsittelyohjelman tehokkaasti haltuun! Tämä kurssi toteutetaan liven…

Adobe Photoshop koulutuspalautteita

Mixtum järjestää Suomen parhaat IT-koulutukset aiheesta kuin aiheesta yli 20 vuoden koulutuskokemuksella ja vielä pidemmällä sovellusten käyttökokemuksella. Alla on kurssilaisten antamia palautteita ja lisää koulutuspalautteita löydät Mixtumin kotisivuilta.


Kolme kurssia Mixumilla käyneenä en voisi olla tyytyväisempi opetuksen tasoon. Hinta-laatusuhde erinomainen.

Marianne Malo, Ouman Oy

Taattua Mixtum koulutuslaatua odotusteni mukaan! Selkeä, joustava Photoshop koulutus osallistujien tarpeisiin, rönsyillen juuri sopivasti aihetta syvemmälle. Pieni porukka oli tehokas, kaikki saivat täsmäasioitakin. Opin paljon uutta myös muita Adobe ohjelmia koskien.

Minna Talvilahti, T-Drill Oy

Photoshop-kurssin sisältö ja opetuksen tempo oli noviisille optimaaliset. Lähdin heikoilla alkutiedoilla, ja kuvien muokkaaminen oli aikaavievää. Nyt Photari tuntuu jo vanhalta kaverilta ja työskentely sujuu huomattavasti nopeammin ja tehokkaammin. Kurssilla oli hyödylliset aiheet, erinomainen opetus sekä osaava ja innostunut opettaja.

Mia Smednam, Steripolar Oy

Paras kurssi millä olen ollut!

Ismo Perkkiö, Kemin kaupunginteatteri

Adobe Photoshop -koulutus oli selkeä ja eteni loogisesti. Etenemistahti sopivan rauhallinen, mutta ei liian hidas. Kouluttajan (Pasi Kainulainen) otteesta pidin paljon; asiallinen mutta rento, tilanteeseen reagoiva ja silti piti koulutuksen rungon hyvin kasassa. Etäkoulutuksessakin dialogi kouluttajan ja ryhmän kesken toimi varsin hyvin. Heti alussa syntyi ilmapiiri, jossa jokainen uskalsi kysyä ja kommentoida tarvittaessa. Saimme myös kattavan pdf-käsikirjan, jota voi hyödyntää jatkossa.

Tuuli Taskinen, Suomen Urheiluliitto ry

Kiitos hyvästä kurssista! Adobe Photoshop -kurssilta sain päivityksen Photoshopin hienouksiin. On hienoa oppia ammattilaiselta (Pasi Kainulainen), joka tietää mistä puhuu ja on innostunut aiheesta.

Irma Hiltunen, Satasairaala, Satakunnan sairaanhoitopiiri

En keksi mitään mikä olisi voinut olla toisin! Oli todella hyvä ja itselle sopiva Photoshop-kurssi!

Taru Ignatius, Ajasto

Loistava Photoshop-koulutus! Vanhana Photarin käyttäjänä kävin hakemassa päivitystä tietoihini ja sain koulutuksesta juuri sen mitä hainkin.

Viljami Sjöblom, Informa Oy

Kiitos mukavasta ja erittäin informatiivisesta Photoshop-kurssista! Esitit asiat ymmärrettävällä ja rennolla tavalla. Suosittelen!

Benita Thesslund

Koulutus oli hyvä peruskatsaus ohjelman käyttöön. Kouluttaja Pasi Kainulainen oli hyvin rento ja helposti lähestyttävä.

Marianne Mokkala-Räty, Cursor Oy

Hyvä tila, helppo löytää perille ja parkkipaikka ok. Pienryhmässä opiskelu eteni sopivassa tahdissa. Opettajan esimerkit selkeitä. Erittäin tiivis Photosop-paketti kahteen päivään, mitenköhän muistaa kaiken tämän jälkikäteen. Hinta-laatusuhde erinomainen!

Niina Saari, Nexstim Oy

Adobe Photoshop -kurssi oli todella hyödyllinen. Mielestäni oli hienoa että vaikka ohjelma sisältää helppoja tapoja muokata kuvia, kurssilla käytiin myös käden taitoja vaativia ”vanhoja” tapoja. Tämä auttaa ymmärtämään ja hallitsemaan ohjelmaa paremmin. Oli hienoa että ohjelma oli englanniksi ja opetuskieli Suomeksi on mielestäni erinomaista.

Pia Peltonen, Gerogetown University in Qatar

Koulutus oli hyvä! Ohjelma sisältää niin paljon ominaisuuksia, että päivä menee todella nopeasti niitä läpikäydessä. Meillä oli hyvin pieni ryhmä eli kysymykset ja keskustelu sujui ongelmitta. Sain heti apua kysymyksiin. Uskon, että koulutus sujuisi hyvin myös, kun koko luokka on täynnä, sillä luokka ei ollut liian iso. Oli hyvä pitää pieniä taukoja kokonaisuuksien välissä ja mukava mennä yhdessä alas ruokalaan syömään. Kiitos käsikirjasta se on todella hyvä – kattava, informaatiivinen ja laadukas.

Samira Mansour, Capacent Oy

Tosi hyvä ja kiinnostava Photoshop-kurssi, tietotaitoni parani huomattavasti!

Niina Saari, Nexstim Oy

Koulutus oli todella kattava ja saimme hyvin yksityisopetusta. Pidin erityisesti siitä, että teimme yhdessä ja sai kysyä missä kohtaa vain. Pasi oli erittäin asiantunteva ja kuunteli jokaisen toiveita.

Ada Lahtinen, DSV Rroad Oy