Mikä on Adobe Photoshop?

Adobe Photoshop on maailman johtava kuvankäsittelyohjelma, jota käytetään digitaalisten kuvien luomiseen ja muokkaamiseen. Photoshop on erittäin suosittu ohjelma ja saanut standardin aseman kuvankäsittelyä tekevien ammattilaisten työvälineenä.

Adobe Photoshop logo

Adobe Photoshop on erittäin suosittu kuvankäsittelyohjelma, joka on suunniteltu sekä ammattilaisille ja harrastajille. Ohjelmalla voi käsitellä valokuvia, piirtää ja maalata digitaalisesti, luoda grafiikkaa ja suunnitella verkkosivuja. Voit poistaa kuvista epätoivottuja elementtejä, lisätä kuviin uusia elementtejä, muokata kuvan sävyjä ja värejä, lisätä tekstiä ja tehosteita sekä yhdistää useita kuvia yhdeksi kokonaisuudeksi. Nykyisin Photoshop pystyy luomaan vaikuttavia ja uskottavia uusia kuvia keinoälyn avulla.

Adobe Photoshop kuuluu osaksi Adobe Creative Cloud -ohjelmistopakettia. Se integroituu tiiviisti muihin Adobe-sovelluksiin, kuten Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro ja Adobe After Effects. Näin ollen Photoshopin osaaminen on tärkeää kuvankäsittelijöiden lisäksi myös kuvittajille, taittajille ja videon parissa työskenteleville henkilöille.

adobe-koulutus.fi

Adobe-koulutus.fi

Voit tutustua tarkemmin Adobe-sovelluksiin suomenkielisellä Adobe-aiheisella verkkosivustolla: Adobe-koulutus.fi.

https://adobe-koulutus.fi

Kenelle Photoshop sopii ja mitä sillä voi tehdä?

Photoshopia käytetään laajasti ammattilaisten, kuten valokuvaajien, graafikoiden, mainosten suunnittelijoiden ja web-suunnittelijoiden keskuudessa. Se sopii käytettäväksi kuitenkin myös puhtaasti harrastusmielessä. Vaikka ohjelma on maksullinen, siitä on iloa ja hyötyä kaikissa niissä tilanteissa, kun kuvaa halutaan muokata alkuperäistä edustavammaksi. Alla on joitakin poimintoja mitä Photoshopilla voi tehdä.

  • Valokuvien parantaminen ja muokkaaminen: Voit käyttää Photoshopia korjaamaan valokuvien virheitä, kuten punasilmäisyyttä, kohinaa, epätarkkuutta tai vääriä värejä. Voit myös säätää valokuvien valotusta, kontrastia, värikylläisyyttä, valkotasapainoa ja muita asetuksia. Voit myös leikata, kiertää, skaalata, siirtää tai muuttaa valokuvien perspektiiviä. Lisäksi voit lisätä valokuviin erilaisia tehosteita, kuten suodattimia, tekstejä, kehyksiä, varjoja, heijastuksia tai muita graafisia elementtejä.
  • Graafinen suunnittelu ja mainonta: Voit käyttää Photoshopia luomaan erilaisia graafisia tuotteita, kuten logoja, julisteita, esitteitä, käyntikortteja, kuvakkeita, bannereita, verkkosivuja tai muita markkinointimateriaaleja. Voit käyttää Photoshopin työkaluja, kuten muotoja, vektoreita, maskeja, tasoja, tyylejä, kuvioita, harjoja, kyniä tai muita piirtämiseen ja maalaamiseen. Voit myös yhdistää Photoshopin muihin Adobe-ohjelmiin, kuten Illustratoriin tai InDesigniin luodaksesi ammattimaisia ja yhtenäisiä graafisia ratkaisuja.
  • Digitaalinen taide ja luovuus: Voit käyttää Photoshopia ilmaisemaan itseäsi ja luomaan upeita digitaalisia taideteoksia. Voit käyttää Photoshopia piirtämään, maalaamaan, värittämään, sommittelemaan, muokkaamaan tai yhdistelemään kuvia ja tekstejä. Voit myös luoda surrealistisia, fantasia-, sci-fi- tai muita kuvitteellisia kuvia Photoshopin avulla. Voit hyödyntää Photoshopin laajaa valikoimaa harjoja, suodattimia, tyylejä, tehosteita ja muita luovia työkaluja. Voit myös tutustua Photoshopin 3D-ominaisuuksiin, jotka mahdollistavat kolmiulotteisten mallien luomisen, muokkaamisen ja renderöimisen.
Adobe Photoshop design-kuva

Photoshopin historia ja kehitys

Photoshopin historia on pitkä, sillä helmikuussa 2020 Photoshop täytti jo 30 vuotta! Photoshopin historia ulottuukin aina 1980-luvulle asti. Photoshopin ensimmäinen virallinen versio julkaistiin vuonna 1990 ja sen loivat veljekset Thomas ja John Knoll, jotka kehittivät ohjelman alun perin omaksi harrastuksekseen.

Thomas Knoll kehitti tietojenkäsittelytieteen jatko-opiskelijana omaan käyttöönsä Display-nimisen ohjelmiston vuonna 1987. Tämä Macintosh-tietokoneessa toimiva ohjelmisto pystyi näyttämään harmaasävyisen kuvan yksivärisellä näytöllä. Thomasin elokuva-alalla, Industrial Light and Magic -yhtiössä, työskennellyt veli John Knoll kannusti kehittämään ohjelmaa pitemmälle ja yhdessä he saivat aikaan ohjelmiston nimeltä Image Pro.

Syyskuussa 1988 Photoshopin esiversiota esiteltiin Adobelle. Adobe kiinnostui tuotteesta, osti sen itselleen ja alkoi markkinoida Adobe Photoshop -nimistä sovellusta. Ensimmäinen Adobe Photoshop 1.0 -versio esiteltiin yksinomaan Macintoshille helmikuussa 1990. Nykyisin Photoshop toimii luonnollisesti myös PC-ympäristössä ja Photoshop on osa nykyaikaista pilvipohjaista Adobe Creative Cloud -ohjelmistopakettia. Photoshopista tuli jo alkuvaiheessa nopeasti suosittu ja vakiintunut ohjelma kuvankäsittelyalalla. Nykyisin Photoshop on alan standardi työkalu, jota käytetään kaikenlaisessa kuvien muokkaamisessa.

Vuosien varrella Photoshop on kehittynyt ja saanut uusia ominaisuuksia ja parannuksia. Photoshop on myös laajentunut eri alustoille, kuten Mac OS, Windows, iOS, Android ja web. Photoshop on myös integroitunut muihin Adobe-sovelluksiin, kuten Illustrator, InDesign, Premiere Pro ja After Effects. Photoshop on myös hyödyntänyt tekoälyn ja koneoppimisen mahdollisuuksia ja se on lisännyt uusia toimintoja, kuten Generative Fill, Generative Expand ja Remove tool, jotka helpottavat kuvien muokkaamista tekstisyötteen avulla.